na hlavní stránku

10.08.2004: Britské listy - CzechTek 2004: Majitel pozemků nebude nikoho žalovat

Technaři, pozemkáři a trestní orgány - nejasné zprávy o pozadí CzechTeku 2004

Louka byla se zemědělcem domluvena, i když mu nepatří

Letošní CzechTek měl podivný průběh. Začal tak poklidně, jako snad nikdy předtím. Technaři se rozestavěli na louce, odkud žádné dunění ani stroboskopy nemohly obtěžovat nikoho široko daleko. Policie celý víkend opakovala své prohlášení, že zasahovat nebude, protože by tím nadělala víc škody než užitku. Znělo to rozumně a navíc kategoricky. A v pondělí pak zničehonic obrat o 180° a policejní zásah, jehož smysl a přínos jsem zatím nepochopil.

Uplynul sotva týden od chvíle, kdy se na CzechTek 2004 přijela podívat zásahová policejní jednotka ve jménu ochrany soukromého majetku a začínají vyplývat na povrch věci, které jedna po druhé vyvracejí prakticky všechny zprávy, jaké letos z technoparty přicházely. Jestliže jsem ještě na začátku minulého týdne doporučoval raději číst noviny, než koukat na televizi a poslouchat rádio, pak dnes už ani to. Během posledních hodin jsem zjistil, že pokud se chci nějak dobrat pravdy a faktů, jediná šance je na internetu. Tradiční média byla jednoznačně nejslabší a dávám jim padáka.

Vezměme to z gruntu. Základní teze zdůvodňující počátkem minulého týdne nutnost policejního zásahu zněla: Technaři vnikli na soukromý pozemek proti vůli jeho majitele. K dnešnímu dni z této věty zůstávají pravdivá prakticky jen slova "technaři" a "pozemek".

Mediální hrdina Libor Lúdik není majitelem pozemku, ale jeho nájemcem. Ještě do neděle 01.08. to média také korektně uváděla, v příštích dnech se ale na to vykašlala a některá tuto "novinářskou nepřesnost" opakují bez uzardění dodnes.

Vlastnické vztahy k pozemku jsou nejasné. Dle prohlášení, které bylo uvedeno na stránkách www.freetekno.cz, je vlastníkem pozemku stát. Jiné zdroje upřesňují, že Pozemkový fond ČR. Jenže podle dalšího zdroje, který se odvolává na místní občany, pozemek patří mezi ty, které byly před léty privatizovány. Jeho majitelem má být jistý Tomáš Kotlařík. Není jasné, jaký by měl být vztah mezi Kotlaříkem a Fondem. Podle www.justice.cz je Kotlařík jednatelem společnosti MAX - V, která je od roku 1999 v konkursu. Že je v konkursní podstatě i pozemek, na kterém se konal CzechTek, pak tvrdí Právo v článku "Policisté čelí kritice, že zakročili pozdě" (čtvrtek 5. srpna, str. 5). Co říct k pozemku má tedy i konkursní správce. Dohromady tu tím pádem máme více osob, které pozemek tak či onak "spravují". Do akce proti technařům se však pustil pouze jeho nájemce Lúdik, nikdo jiný nepodal ani žádné trestní oznámení. (k tomu ještě noticka na konci textu)

Takže konečně to nejpodstatnější: Někteří to tvrdili už na začátku akce a nejprve to znělo jako fáma. Teď však začíná vycházet v plné kráse najevo, že technaři na louku vstoupili po předchozí dohodě s nájemcem, se kterým se domluvili i na finanční odměně. Píše o tom jednak Martin Schulz v článku "A je klid" a jednak v tomto příspěvku již výše zmíněný zdroj, Michal Drabík, který pochází z Chodové Plané a odvolává se na místní, kteří mluví o tom, že Lúdik (nebo Kotlařík) svůj pozemek na party normálně pronajal.

18.08.2004: Odvolávám jako celek tvrzení, že louka byla určitě s někým domluvena předem. Více na konci textu.

Dva zdroje nezávisle na sobě tedy tvrdí, že zemědělec technaře na louku pustil, ale pak otočil a všechno popřel. Proč by to dělal? Ve zmíněném prohlášení stránek www.freetekno.cz se psalo o "hmotném prospěchu". Vnější pozorovatelé nejsou tak diplomatičtí, nicméně o konkrétní podobě onoho hmotného prospěchu můžeme zatím jen spekulovat. A taky se můžeme dohadovat, k čemu vlastně posloužil celý ten impozantní policejní zákrok. Jeden z diskutujících pod tímto článkem serveru iHned si nebere servítky:

Policie ala listopad 1989
Zkorumpovaný státní zástupce, místo aby řešil podvrhy a falsifikáty u krajských soudců, korupci mezi svými soukmenovci, tak pošle (blbeček) policejní vodní děla na technaře !!! A Gross to schválí!!! 
Bože matko, to je demokracie !!! 
Zloděj, správce konkursní podstaty a jeho kamarád krajský soudce, kteří mají pozemek skutečně ve vlastnické správě, si už asi dávno namazali kapsu. Nájemce, který zítra nemusí být podle zákona o konkursu nájemcem, tu hraje divadlo společně se státními úředníky. Na to platíme daně. 
Policie, státní zástupci, správci konkursních podstat a soudci už toho rozkradli v republice příliš mnoho, ale že budou krást technařům aparatury, mě ani ve snu nenapadlo. Jak hluboko už máme do kapsy, že krademe reproduktory, že ano Grossa Nostra. 
HRŮZA, HRŮZA, HRŮZA. 
Zoufalství zkorumpovaných úředníků.

P.S. V neděli 08.08.2004 poslal soud do vazby muže "podezřelého z organizování technoparty". Pokud mne paměť neklame, je to poprvé po 16 letech, kdy někdo sedí za mřížemi v souvislosti s "nelegální hudební produkcí". Trestně-právní okolnosti jsou tristní - kvůli CzechTeku se dosud mluvilo o podezření z poškozování cizí věci a ohrožování životního prostředí z nedbalosti. A soudce vazbu uvalil na základě jediné indicie: podezřelý muž je vlastníkem domény www.czechtek.cz.

P.P.S. Územnímu pracovišti Pozemkového fondu v Tachově byla zaslána žádost o poskytnutí informací, které by vnesly jasno do vlastnických poměrů na boněnovské louce.

P.P.P.S. Spíše pro obchodní právníky: MAX - V spol. s r.o. je v konkursu od 14.07.1999, jejím konkursním správcem je Ing. Václav Blecha. Další konkurs byl prohlášen také na majetek Tomáše Kotlaříka jako fyzické osoby a to již dříve, 23.10.1998. Konkursním správcem byl tentýž Ing. Václav Blecha a to do konce června 2004. Od 1. července 2004 zde konkursní podstatu spravuje Ing. Vladimír Nechutný. O této změně rozhodl Krajský soud v Plzni. Úryvek z Odůvodnění soudního rozhodnutí: "Spornými body se postupně stalo (...) přenechání luk a pastvin k bezplatnému užívání a kosení třetím osobám...". To je docela zábavná představa, že by pan Libor Lúdik, přesněji jeho firma Agroklad spol. s r.o., mohl mít pozemek v užívání od Pozemkového fondu ČR prostřednictvím eseróčka MAX - V či Kotlaříka jako fyzické osoby a za jeho užívání neplatit nic, tedy zjednodušeně, zadarmo užívat státní pozemek a pobírat od státu ekologické dotace na jeho údržbu.

18.08.2004: Party domluvená opravdu nebyla. Anebo byla. Vyberte si.
Tvrzení, že pozemek pro letošní CzechTek byl zcela určitě předem domluvený, je neudržitelné. Ten samý Martin Schulz, na kterého jsem se odvolával, napsal na tomtéž serveru Českého Rozhlasu o dva dny dříve článek, který končí větou: "A když se nešlo dohodnout předem, třeba se to podaří potom". Ten starší článek jsem bohužel našel až teď. Schulzovo pozdější tvrzení o dohodě s nájemcem pozemku je tím pádem nedůvěryhodné. Zbývá jeden zdroj, který se odvolává na místní. Na takovém základě není možné nic tvrdit. Platí tedy stále tytéž verze: Technaři letos na louku vlétli, aniž by se někoho ptali. Anebo se s Lúdikem domluvili a ten je pak podrazil. Anebo si třeba jen uvědomil, případně byl uvědoměn, že o takové věci nemá sám co rozhodovat, když mu na pozemku nepatří ani stéblo trávy. Jiné nové informace nejsou, musíme se tedy smířit s tím, že otevřené zůstávají všechny možnosti. Třeba se to ještě někdy dozvíme.

na hlavní stránku

Nenechte si ujít:

Louč: CzechTek jako důkaz povrchnosti české žurnalistiky

Český Rozhlas: A je klid

Free: CzechTek 2004 - Policie předlistopadová - Vláda komunistů v ČR 2004 - mediální zvěrstva a lži

AAAWebPages: Očité svědectví

Lidové noviny: Jsou to normální lidé, kteří se jdou bavit (rozhovor se starostkou obce Višňová, kde se konal CzechTek 2002), sken článku zde

iHned: Podle ombudsmana nelze taneční party zakázat

Připomeňme si:

iDnes: CzechTek přírodě moc neublížil (2003)

Britské listy: CzechTek, rozhořčení měšťáci a spravedlnost pro všechny (2003)

iDnes: Bez povolení, bez přetvářky, bez problémů (1999)

Další informace a aktuality hledejte na www.freetekno.cz.

Mé občasné průběžné poznámky na tomto bločgu.

Roman Joura, 10.08.2004