na hlavní stránku

CzechTek 2000: "Bublinu kolem lipnické techno párty nafoukli novináři"

Před časem jsem debordelizoval přestárlé noviny a na poslední chvíli si rozmyslel vyhodit kus Českobudějovických listů z 9. srpna 2000 s článkem ve čtenářské rubrice, ve kterém jsem reagoval na CzechTek 2000, který se tenkrát konal tady u nás na jihu poblíž Lipnice na Třeboňsku. To bylo vlastně poprvé, kdy jsem se dozvěděl, že se něco takového dělá. Pokud tedy někoho zajímá, jaký je můj postoj k celé věci, prosím. Docela jsem se u toho sebečtení pobavil. :-)

Bublinu kolem lipnické techno párty nafoukli novináři

NAPSALI JSTE NÁM / Po způsobu informování nemohu k akci zaujmout žádný postoj, protože mi média nedávají šanci, abych se o ní cokoli dozvěděl. Nevím, co se na festivalu dělo, jaká byla hudba, jak se k sobě lidé chovali…

Roman Joura, Č.B.

Sice už trochu opožděně, ale chtěl bych se ještě podělit o svůj názor na techno párty u Lipnice. Bohužel jsem byl v zahraničí, takže nevím, jak akce vznikala a jak probíhala. Přijel jsem ve chvíli, kdy byla ukončena a ze zpráv různých médií vyplývalo jediné: sedmitisícový dav protispolečenských živlů si nelegálně obsadil louku proto, aby tam mohl dělat rámus, bordel, ohrožovat a ničit svatý klid nás, poklidných občanů. Policie měla nejspíš tyto kriminálníky ihned pozavírat.

Tak takhle ne, přátelé. Vznikl mediální problém, za který podle mě vděčíme okurkové sezóně. Po takovémto způsobu informování nemohu zaujmout žádný postoj k samotné akci, protože mi prostě média nedávají šanci, abych se o ní cokoli dozvěděl. Nevím, co se na festivalu dělo, jaká byla hudba, jak se k sobě lidé chovali, zkrátka nevím nic. Pouze vyšlo "mezi řádky" najevo, že tam nikdo nikoho nemlátil, neobtěžoval, neohrožoval, žádná agrese a účastníci uposlechli první výzvy k ukončení akce.

Celá kauza pouze změnila můj vztah ke sdělovacím prostředkům, který je teď více vyhraněný a docela blízký vztahu, jaký má třeba Miloš Zeman. Čtu a poslouchám všechny zprávy pozorně, ovšem tentokrát bylo zpočátku hodně těžké dopídit se v záplavě útržkovitých a extrémně zkreslených informací toho, oč vlastně jde. Bohužel mi to znovu silně připomíná kriminalizování rockové scény v dobách nejhlubší normalizace, kdy byly nemilosrdně potírány všechny spontánní projevy neklidné mládeže. Je to velmi špatné svědectví o našich médiích. Nenaučila se brát nová kulturní hnutí na stejnou váhu jako kulturu dosavadní, chcete-li, tradiční. Rock, techno, stejně jako v blahých časech našeho sladkého socialismu, jsou brány nadále jako jevy okrajové a deviantní, které s opravdovým uměním nemají nic společného.

A pokud už jde o samotný fakt, myslím, že policie i paní starostka k věci přistoupili moudře a za jejich klid nezbývá než je obdivovat. Nicméně - kdyby na moji louku náhle přijelo 7000 nezvaných hostů a začali tam pouštět techno, tak bych oněch 150 000 korun místo úklidové firmy investoval raději do nákupu odpadkových košů a pronájmu Toi Toiů. Případně bych si tam rozhodil vlastní stánek s pivem a limonádou - zkrátka se snažil nějakým způsobem akci zajistit se vším všudy a sám z ní něco vytěžit. Je totiž jasné, že se do Lipnice sjelo 7000 mírumilovných lidí, kteří se zkrátka chtěli pobavit a dokonce po sobě uklízeli. Tak proč vyvolávat umělou nenávist?

Českobudějovické listy, 9. srpna 2000

na hlavní stránku