na hlavní stránku

Netradiční postupy jednoho státního zástupce
Prokurátor, který žaluje technaře, se už jednou mediálně proslavil.

Příběh prvý - vojáci

Únor 2003. Běží případ bývalého velitele 6. polní nemocnice v Afghánistánu Jindřicha Sitty a náčelníka jeho štábu Michala Pechy. Někteří vojáci na ně podali trestní oznámení pro šikanu. Policie je následně obvinila ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování práv a chráněných zájmů vojáků. Městský státní zástupce v Plzni Štefan Oravec připravuje obžalobu. V únoru 2003 se ale do věci vkládá nadřízený krajský státní zástupce Zbyněk Eger. Posílá Oravcovi pokyn, aby žádnou obžalobu vůbec nepředkládal a namísto toho postoupil celý případ armádě ke kázeňskému řízení. "S tím jsem se ve své praxi ještě nesetkal. Je to hodně netradiční postup, i když je ze zákona možný", řekl pro iDnes Oravec a proti postupu Zbyňka Egera podal námitku. Eger zareagoval tím, že Oravcovi případ odebral. "Podle mne to není v rozporu se zákonem, takže v této věci nyní rozhodnu sám", prohlásil Eger a předal celý případ armádě tak, jak to předtím neúspěšně požadoval od podřízeného prokurátora. Vojenští velitelé tak před soudem nestanuli a namísto toho je čekal armádní kázeňský postih.

Příběh druhý - technaři

Neděle 1. srpna 2004. Okresní státní zástupce v Tachově Zbyněk Eger se právě vrátil z dovolené, oblékl si kraťasy a vyrazil k Boněnovu na technoparty CzechTek. Obhlédl si celé území a dospěl k podezření, že se jedná o trestný čin ohrožování životního prostředí z nedbalosti. "V pondělí ve 13 hodin jsem ihned vydal pokyn, aby policie zajistila zabavení mixážních pultů", řekl Eger v rozhovoru pro Právo. "Hluk může plašit okolní živočichy", doplnila v telefonátu pro ČT policejní mluvčí Blanka Kosinová. Místní policie se tedy vypravila zajistit části hudebních aparatur jako prostředky páchání trestné činnosti. Když se jí to samotné nedařilo, zavolala posily z Prahy.

Neděle 8. srpna 2004. Zbyněk Eger podává kvůli CzechTeku návrh na uvalení vazby na Romana Vainera a tachovský soudce Josef Junk žádosti vyhovuje. Indicie, že zatčený je vlastníkem domény www.czechtek.cz a že se před zákrokem policejních posil pokoušel vyjednávat jeho odklad, aby technaři stihli po sobě uklidit, přivedla oba muže spravedlnosti k podezření, že se dopustil trestného činu poškozování cizí věci se značnou škodou (o jiných důvodech není nic známo, stále trvá informační embargo).

Státní zástupce rozhodl

Oba případy mají dva společné rysy. Především ony nestandardní postupy. "Státní zástupce rozhodl, že k trestnému činu nedošlo," komentovaly svého času zpravodajské servery Egerovu práci v případě obviněných velitelů. V případě technařů zase není zrovna standardní postup, jaký vedl k uvalení vazby na údajného organizátora CzechTeku, především pak onen bod o značné škodě. Ten vychází z předběžného posudku. Tímto posudkem však má být vyjádření jistého zemědělce, že "nové zatravnění by stálo 750 tisíc" (viz Respekt č. 34). Skutečný posudek soudního znalce se teprve připravuje. Stojí za poznamenání, že obecně nelze vazbu uvalit, pokud by člověku obviněnému z úmyslného trestného činu hrozil maximálně dvouletý trest. Jenže zatímco "poškozování cizí věci" trestní zákon odměňuje odnětím svobody až na jeden rok, "poškozování cizí věci se značnou škodou" hodnotí trestem až tříletým. Vainer by tedy nemohl skončit ve vazbě, pokud by v jejím zdůvodnění nebyla zmínka o značné škodě, která je sama o sobě v obvinění neobvyklá.

Druhá věc, kterou mají oba popsané případy společnou. "Nadřízení tak mají na kauzu velitelů zřejmě podobný názor jako ministr obrany Jaroslav Tvrdík", ohodnotil Egerův postup před půldruhým rokem server iDnes. I Tvrdík byl totiž tenkrát toho názoru, že vojáci se sice provinili, ale před soud nepatří. Léta páně 2004 má zase pan státní zástupce Zbyněk Eger na CzechTek zřejmě podobný názor jako tou dobou premiér a ministr vnitra v jedné osobě Stanislav Gross, který se nechal slyšet, že proti technoparty je třeba zakročit silou.

Rozlišovat mezi orgány činnými v trestním řízení

Nabádá mne to k jedné obecnější poznámce. Veřejnost často vnímá policii a soudy jako jedno. Díky tomu se pak vina za kdejaký průšvih svaluje v první řadě na policisty - a často neoprávněně. Orgány činné v trestním řízení jsou vůči sobě loajální, takže se moc často nedovídáme, že to mezi policií a soudy může také skřípat. Výjimkou jsou vyloženě křiklavé případy. Svého času proletěla všemi hlavními médii zpráva, že soud musel propustit z vazby mezinárodní gang pašeráků už nevím čeho, protože státní zástupce zaslal soudci návrh na prodloužení vazby po zákonné lhůtě. Po podezřelých se slehla zem, několik let policejní práce přišlo vniveč. Jsou i "menší" případy, třeba ona tragická událost u nás na jihu. V Litvínovicích u Českých Budějovic vloni Ladislav Pacovský popravil tři své sousedy za to, že se zastávali jeho manželky, se kterou léta vedl psychopatický spor. Po mordu se vlna kritiky okamžitě snesla na policisty, že nedokázali tragédii předejít. Po několik předchozích let policie skutečně navštěvovala Litvínovice kvůli Pacovskému často. A také už ho předtím jednou zatkla - poté co střílel po místních z plynové pistole. K soudu od policie putoval návrh na uvalení vazby. Soudce ale žádný důvod pro vazbu neshledal a náš milý soused byl zpátky na svobodě. Ten kdo tak rozhodl by se měl spoluzodpovídat za tři zbytečně zmařené životy.

Ačkoliv si obecně o práci policistů nedělám iluze, musím se jich zastat i v banálním případu CzechTek. Dokud měli situaci ve vlastní odpovědnosti, postupovali zodpovědně a uvážlivě. Zlomilo se to ve chvíli, kdy odpovědnost převzal státní zástupce Zbyněk Eger. Policisté pak museli plnit jeho pokyny. Výsledek známe. Věřím některým tanečníkům, že se zákrok neobešel úplně bez šarvátek. To snad ale u takové akce ani nejde. Sledoval jsem ten zákrok (s nervama v kýblu) prakticky v přímém přenosu na Radiožurnálu a nedokážu si představit, jak poklidněji by mohl proběhnout. Výzvy k postihování zasahujících policistů jsou zcestné. Naopak by bylo třeba si posvítit na praktiky některých státních zástupců, potažmo na justici vůbec. A to už jsme oběma nohama v politice.

Roman Joura, 18.08.2004

Zprávy o ukončení případu Sitty a Pechy:

Sitta a Pecha za šikanu před soud nepůjdou

Fax zastavil obžalobu na velitele nemocnice

na hlavní stránku