na hlavní stránku

Policejní stát? Ne, děkuji!

CzechTek 2005: Policejní zvůle pod záštitou premiéra

29. červenec byl bezesporu v Čechách horkým dnem. Rekordní teploty provázely protiprávní zásah policie proti účastníkům CzechTeku. Nebudu to sáhodlouze rozebírat, jenom připomenu několik skutečností.

Vloni se diskuse točila kolem ochrany soukromého majetku a svobodného nakládání s ním. Letošní začátek CzechTeku dal konečně jednoznačnou odpověď, jak to s tímhle pokrytectvím je.

Technaři, v tomto případě zastupovaní panem Václavem Šroubem, měli s vlastníkem pozemku řádně uzavřenou smlouvu. Tato smlouva se objevila na internetu a ve vysílání kanálu ČT24. Smlouva je zde. Přesto jim policie zabránila na pozemek dojet / dojít a tak zabránila majiteli pozemku nakládat svobodně se svým majetkem. Policie pro svůj postup nemá vůbec žádnou oporu v zákonech, taky si všimněte, že žádnými zákony neargumentuje. Policie jedná letos v zájmu něčeho úplně jiného, než jsou zákony České republiky. Policie právo pošlapává a vysmívá se mu. A co víc, neváhá se pro dosažení svého cíle (co je to za cíl?) uchylovat k průhledným lžím. Doufám, že právníci tekknařů zasypou polici žalobami. Policie se dopouští bezpráví, jaké snad nemá obdoby ani před listopadem 1989. Konkrétně si vzpomínám na Trutnov 1987, první ročník festivalu rozehnaný policií, tento festival je dnes největším rockovým svátkem v republice. V roce 1987 byl ale nepovolený a to pravděpodobně v pravém slova smyslu - kluci se tenkrát sjeli a začali hrát. CzechTek 2005 je po všech stránkách legálně smluvenou akcí, přesto policie brání jeho průběhu. To je horší než Trutnov 1987. Pak mi ten zásah připomíná listopad 1989 na Národní třídě v Praze. Bez žádného patosu, prosím. Pokud policie zablokuje silnici a řekne řidičům, "aby se rozjeli", není to snad podobné jako před téměř 16 lety v Praze? Nemluvě o sugestivní kampani v médiích, která od rána hlásí, že "účastníci CzechTeku zablokovali dálnici". Mimořádná zvrhlost - účastníci chtěli jet dál, ale nemohli kvůli policejním zátarasům - a pak jsou v médiích obviněni z blokády. To už je vážně skoro stejné jako u "výtržníků ze 17. listopadu".

Nicméně přejdu k jednomu faktu. Západočeská policie v pátek po poledni prohlásila, že majitel pozemku odvolal souhlas s konáním technoparty. Ve vstupu na ČT24 prohlásil její mluvčí Soukup, že písemné vyhotovení odvolání leží na okresní správě policie v Tachově. Mluvčí policejního prezídia Kosinová pak mj. pro iDnes řekla, že majitel předpokládal "soukromou oslavu narozenin pro 50-100 lidí" a že když se dozvěděl, o co jde, souhlas vzal zpátky. Večer totéž pak zopakoval v televizi ministr vnitra Bublan.

Žádné písemné vyhotovení odvolání ovšem neexistuje. Majitel pozemku pro iDnes dementoval, že by odvolal souhlas. Majitelem pozemku je firma Italinvest zastoupená panem Constantinem Pleskym. Kdo si vzpomenete na CzechTek 2004, víte, že pan Plesky je také majitelem pozemku u Boněnova, kde se akce konala vloni. Boněnovský pozemek mu ovšem už sedmým rokem blokuje konkursní správce, který jej zdarma ponechává k užívání pro honitby panu Lúdikovi, který se vloni v médiích několik dní úspěšně vydával za majitele. Pan Plesky je akcím typu CzechTek nakloněn, podporuje je a chtěl jim pomoci i letos. Vybral tedy pozemek, na kterém nejsou žádné majetkové nesrovnalosti, ta louka je prostě bez žádných pochybností jeho. Sepsal smlouvu s panem Šroubem a technoparty povolil. Pan Plesky věděl naprosto jasně, do čeho jde, v té krátké smlouvě měl ošetřen mimo jiné i úklid po akci a doslova se v ní píše o "srazu posluchačů elektronické hudby". O nějakých narozeninách v ní není zmínky. Jelikož jsem psal několik textů o loňském CzechTeku na těchto stránkách a každý si tedy může z rozcestníku CzechTek o panu Pleskym něco přečíst, navázali jsme spolu nedávno kontakt. Dnes jsem Pleskymu volal a znovu mi potvrdil, že jeho souhlas s technoparty trvá a že na jeho pozemek může přijet, kdo chce. Pan Plesky v pátek od pěti hodin ráno do odpoledne prokazoval policii všemi potřebnými dokumenty, že je právoplatným majitelem pozemku a že s akcí souhlasí.

Čí zájmy tu tedy Policie České republiky hájí?

Na závěr se přiznám k jednomu velikému zklamání. Jako člověk, který vždy prosazoval institut veřejnoprávní televize v podstatě v té podobě, jakou reprezentovala (ano, v minulém čase) Česká televize, jsem byl dnes opravdu zhnusen jejím "objektivním zpravodajstvím", ve kterém (jak na ČT1, tak na ČT24) stále opakovala, jak si pan premiér Paroubek protiprávní policejní zásah pochvaluje, avšak za celý den se ani jednou nezmínila o tom, že by proti němu někdo protestoval, třeba senátor Jaromír Štětina a Strana zelených, jak uvádí server iHNed. Nejobjektivnější zprávy o prvním dni CzechTeku v pátek přinesla TV Nova, která se také jako jediná o Štětinově iniciativě zmínila. Holt člověk míní a život mění.

29.07.2005, banner doplněn 31.07.2005

Roman Joura, vizor1@gmx.net

na hlavní stránku