na hlavní stránku

Nic nenasvědčuje tomu, že by policie u Mlýnce rušila signál mobilních telefonů

Během policejního zásahu proti účastníkům CzechTeku v sobotu 30. července 2005 bylo velice obtížné se komukoliv dovolat z mobilního telefonu. To vedlo k otázkám, zdali telefony nebyly blokovány úmyslně: zdali mobilní operátoři signál zkrátka nevypnuli, případně jestli policie nenasadila do akce také rušičky GSM signálu.

Podle dosud dostupných informací se nic takového nestalo a mobilní sítě byly zkrátka jen beznadějně přetížené. K první možnosti, tedy blokádě ze strany operátorů, vyšel na serveru MobilMania článek "Mobilní operátoři a CzechTek: vina nebyla na naší straně". Odpověď na druhou otázku pak lze získat v diskusi pod tímže článkem.

Vzhledem k tomu, že 95% příspěvků ve zmíněné diskusi tvoří klasická přestřelka mezi odpůrci a zastánci různých věcí, přetiskuji níže několik kousků, jejichž autoři se vyjadřovali k tématu. Na konci je potom také mé vyjádření, které jsem do diskuse poslal po přečtení všech věcných příspěvků.

 

Autor: neregistrovaný - petr Datum: 04.08.2005 01:31
Titulek: Mobilni site

Nechci spekulovat, ale cetl jsem na webu vyjadreni technika stabu TV Nova, ktery byl na miste, ze museli odjet temer 5 km od mista konani akce nez se jim povedlo dostat reportaz pres satelit. Na miste pry nefungovalo ani GPS ani radiovy mikrofon bezne uzivany pri reportazich. To by ale nasvedcovalo zcela jine teorii a totiz ze komunikace v miste konani czechteku byla umyslne rusena. Nasvedcovalo by tomu i vyjadreni ucastniku akce, kterym telefony tvrdosijne hlasili "zadna sit". 

Nedalo mi to, a zeptal jsem se kamaradu... Od lidi co delaji technologie pro ministerstvo vnitra a BIS jsem se dovedel, ze sirokopasmova rusicka s vykonem temer 1 kW ERP patri k standardni vybave prislusniku sil URNA... Kdo chce, zaver si udela... 

 

Autor: neregistrovaný - Pavel Datum: 09.08.2005 12:58
Titulek: Re: Mobilni site

Rušička pracuje tak, že vysílá šum v obou pásmech downlinku GSM. Tento rušivý signál musí být vyšší úrovně než signál nejsilnějšího operátora. V principu je to napětím řízený oscilátor (VCO), který je rozmítán (tedy periodicky přelaďován) přes celé toto pásmo a navíc ještě modulován šumem. Na výstupu jsou filtry, aby to nerušilo navíc třeba televizi. Přes zesilovač, výkonové stupně to jde do antény. Moderní rušičky se konstruují spíše s PLL. Musí to být dvojice vysílačů, jeden ruší 925-960 MHz, druhý 1830-1880MHz-v místech kde je tento rušivý signál silnější nastává konec mobilní komunikace (odzkoušeno). Většina rušiček GSM je duálních-jinak to nemá význam. Jinak rušit GPS přece nemělo význam-i když jsou rušičky které mají třetí vysílač pro rušení GPS-ty jsou pak ideální pro zloděje aut! 


Autor: Já Osobně Datum: 04.08.2005 03:26
Titulek: Reál

A teď něco z reálu :-) Oskar byl přetížený od začátku, SMSka poslaná napodeváté (napoprvé nešla žádná, většina tak napopáté); SMSky přicházely se zpožděním a po dávkách; jedno ztracené volání (na signálu); hovory žádné (tururu tururu) až na jeden, který by sice šel realizovat (prozvonění OK), ale neměl jsem potřebu volat; 112 v sobotu 30.7. ve 14:34 to samé-tururu tururu. Ale bylo tam pár telefonujících lidí i po prvním útoku i před druhým. BTW Oskar vlevo, ET naproti, TMO vpravo. Takže suma sumárum, obyčejné velké přetížení. Jen ta 112 mi není jasná 

Já Osobně 


Autor: neregistrovaný - Joe Datum: 04.08.2005 23:19
Titulek: Rušička GSM alias Jammer

V tomto případe GSM operátoři jsou opravdu nevině. Při větších policejních zásazích se nasazují do akce i GSM Jammery - rušičky GSM signálu. Dle nejmenovaného zdroje bylo nasazeno do akce 180ks jammeru.
Bližší info o komerčních rušičkách (malé výkony) na : 
http://www.detekce.com/gsm_jammer.htm
http://www.volny.cz/infosafe/oblib_te/jammer.htm
http://www.copservis.cz/NOVINKY.HTM
http://www.odposlechy.com/nov%E1_str%E1nka_4.htm
http://www.gsm4u.cz/All/technika.htm
http://www.mobilmania.cz/Bleskovky/Ar.asp?ARI=105784&CAI=2097
http://www.volny.cz/dag.cz/GSM_jammer.htm?k=2 


Autor: neregistrovaný - Pavel Datum: 06.08.2005 11:55
Titulek: Re: Rušička GSM alias Jammer

180 rušiček či omezení pokrytí? No to snad ne! Jak by se mělo pokrytí lokálně omezit? To by se musely povypínat VŠECHNY BTS v okruhu minimálně 10-15 km, jiná možnost není. Mohla být ale opravdu použita RUŠIČKA. Policie tímto zařízením samozřejmě disponuje a používá-např. při likvidaci bomb ovládaných dálkově mobilním telefonem. Stačila jedna rušička o vyšším výkonu. Např. rušička s cca 3,5W na anténě měla při pokrytí cca -75dB dosah až 80m od antény (odzkoušeno, na konci běžně dostupný tranzistor BFQ68, budič BFG135). Byla použita prutová anténa s kulovou vyzařovací charakteristikou, v případě CzechTeku mohly být použity směrové antény. Nasazení rušičky se projeví náhlým ÚPLNÝM VYPADNUTÍM SIGNÁLU, telefon se chová jako mimo dosah sítě. Pokud tedy signál byl a nešlo se dovolat, byla přetížená síť. Pokud se místo ocitlo bez signálu, potom byla použita samozřejmě rušička. Dosah je dán výstupním výkonem rušičky versus úroveň signálu operátorů. Je velmi závislý na úrovni signálu. Rušička musí svým signálem "přehlušit" obě pásma downlinku operátorů. Má-li signál rušičky o nějaký ten dB vyšší úroveň než signál nejsilnějšího operátora v dané lokalitě, potom MOBILNÍ TELEFONY NEFUNGUJÍ (odzkoušeno).
Jinak je jen otázkou času, kdy podobná zařízení budou legální a budou běžně aplikována....např. kina, divadla, restaurace, kriminály apod.

 

Autor: neregistrovaný - Ondra Datum: 08.08.2005 08:56
Titulek: Přihlášení do sítě

Lidi, kteří tu tvrdí, že signál byl rušen, protože telefony ukazovali vyhledávání sítě, neuvědomujete si jednu věc.
Telefon se musí po určité době do sítě přihlašovat znova. Přihlášení je akce sítě. V danou chvíli se může přihlašovat jen určité množství telefonů. Trvá to asi dvě sekundy. 
Navíc, požadavek na příhlášení jde po jednom kanálu. Pokud se 2000 telefonů snaží přihlásit do sítě, dojde zcela určitě ke kolizím a nepřihlásí se nikdo. Některé telefony tento stav odlišují, například telefony Siemens sice ukazují jméno operátora, ale vedle něho svítí vykřičník. Síť je aktivní, ale telefon má problémy se přihlásit. Jiné telefony to ukazují jako "Bez signálu" Telefon to na určitém kanálu zkouší jen chvíli, pokud neuspeje, udělá fullscan, což se může ukázat, jako "Vyhledávání sítě".
Volání na 112 - Výpadek opět může být způsoben tím, že telefon se nejprve musí přihlásit do cizí sítě. Pokud není signál, hledá telefon nejsilnější síť a na ní se přihlásí (s tím, že občas udělá fullscan aby se ujistil, zda již není domovská síť v dosahu). Pokud jsou ale přetížené všechny tři operátoři "přihlašováním" ostatních telefonů, opět si na 112 ani neškrtnu, protože priority se uplatňují až po tom, co se telefonu podaří úspěšně doručit požadavek na ústřednu - což může být problém. 

 

Autor: neregistrovaný - Jecnak Datum: 09.08.2005 02:35
Titulek: Re: Přihlášení do sítě

V tom případě by teda bylo hodně zajímavé, kdyby sem napsal někdo, kdo na CZ byl a měl tam Siemense, jestli tam měl síť s vykřičníkem, či vyhledávání. Já si postupně začínám myslet, že tam snad fakt někdo použil rušičku, z čehož je mi s prominutím na blití.. 

 

Autor: neregistrovaný - Roman Datum: 13.08.2005 22:55
Titulek: U Mlýnce se Siemensem

Zdravím!

Přečetl jsem všechny příspěvky k tématu (a POUZE k danému tématu). Byl jsem na louce u Mlýnce v sobotu a měl s sebou dva Siemensy (TMO a Oskar). Přiznám se, že si tím nejsem jistý úplně na sto procent, ale nepamatuju si, že bych na displeji zaznamenal něco mimořádného. Pravděpodobně tam tedy signál byl (BTS na dohled) a pravděpodobně ani žádný vykřičník vedle názvu sítě. Byl jsem tam ve spěchu, takže to fakt nevím jistě, ale je to velmi velmi pravděpodobné.

Pokud je to tedy tak, že v případě rušičky signál není, zatímco tururu tururu znamená přetíženou síť, pak na 90% síť byla prostě přetížená. Na místě jsem se asi z dvaceti pokusů dovolal jen dvakrát, pak jsem šel pěšky po dálnici k exitu na Bor a celou cestu žádné valné zlepšení. Zajímavé – asi třikrát jsem se dovolal bráchovi z Oskara na Oskara, ale skoro nikomu z TMO.

Jen jedna věc je mi záhadou. V Boru jsme seděli v hospodě s klukem, který se ještě někdy po 23. hodině snažil dovolat někomu na louku a nemohl. Já mu půjčil i toho svého Oskara, ze kterého jsem se chvilku předtím dovolal kámošovi na Malou Skálu na Benátskou noc (10000 lidí, tam asi byl posílený signál?). On se na louku nedovolal ani z toho Oskara a tou dobou už přeci drtivá většina lidí byla pryč.

Díky všem, kteří jste tu k tomu psali a pomohli mi konečně tuhle záhadu vyjasnit. Nikde jinde na webu jsem k tomu informace nenašel.

Roman Joura, 16.08.2005, vizor1@gmx.net

na hlavní stránku