na hlavní stránku

Lidé přestávají chodit na demonstrace. "Slovo do vlastních řad"

Právě jsem se vrátil z "demonstrace" v Táboře. A řeknu rovnou, že mě zklamala a považuji ji za průšvih. I kdybych sečetl potenciální technaře ve všech přilehlých hospodách na hlavním táborském náměstí, sotva bych se dobral stovky účastníků. Na místě a cestou vlakem zpátky jsem si sumíroval možné příčiny a ty teď předávám.

Příčiny bych rozdělil na globální a lokální. Jelikož se mi dostalo zpráv, že v Praze na Letné se sešlo nějakých 300-400 demonstrantů, myslím, že o globálních příčinách se mluvit rozhodně dá. Podle mě to jsou:

1. Pokles zájmu veřejnosti

2. Pokles zájmu médií

3. Organizační zmatky

Tyto tři body se přitom dost úzce prolínají. Nic naplat, čas je "nejlepší lékař" a neživená paměť časem odejde do zapomnění. I když tady je mi těžko soudit, jestli lidé jsou CzechTekem unavení a mají ho dost, anebo prostě už teď žijí zase jinými problémy. Pokles zájmu médií je tomu úměrný. Tyhle dva body dost dobře nemůžeme ovlivnit přímo - my, kteří máme zájem, aby to nevyšumělo. Rozhodně ale můžeme přímo ovlivnit bod 3. Zmatky tu akci provázely od chvíle, kdy mi o ní přišla první zpráva. Nešťastné bylo hlavně ono žonglování s termíny. Jednoho večera jsem se dozvěděl, že akce se přesouvá z 29.8. na 1.9. (aniž bych cokoliv tušil o původním termínu), na druhý den si v Hospodářských novinách přečetl, že se plánují protesty na 29.8. a na třetí den v Lidovkách, že protesty budou 1.9. Konečným výsledkem pak bylo to, že se v dnešních novinách (1. září) hojně spekuluje o údajném "druhém CzechTeku" v nadcházející víkend, ale o chystaných demonstracích třeba v Hospodářkách není ani zmínky.

V druhé řadě jsem pak příliš nepochopil, k čemu bylo vyjasňování si na stránkách policejnistat.cz, kdo je vlastně organizátorem demonstrací. Jedině že by zájem lidí, kteří se chtěli připojit, byl opravdu tak veliký, že to administrátor stránek nestíhal přeposílat hlavnímu koordinátorovi Stanislavu Pencovi. Jinak vážně nechápu, k čemu ta informace byla užitečná. Přes veškeré ujišťování to zavánělo jakýmsi distancováním, což mi připadá opravdu nesmyslné, stejně jako podávání každou chvilku jiného emailového spojení na Pence.

Pak tu máme přinejmenším dvě příčiny lokální, týkající se samotného Tábora. Zaprvé: Tábor je zvláštní tím, že jeho hlavní náměstí neleží v místě, kudy prochází nejvíce lidí, je jakoby bokem, taková klidová zóna. Možná by ohlas byl jiný, kdyby se sešlost konala poblíž táborské hlavní boulevard, například před Zemědělskou školou, kde jsem cestou viděl pro takovou akci ideální plácek. No a za druhé samotný průběh akce. Tady nejspíš skutečně žádní organizátoři nebyli (i když nějaký kontakt jsem si vyměnil). Celá "demonstrace" probíhala tak, že prostě hrál jeden minisoundsystémek, u kterého se střídalo pár kluků a na stole vedle leželo pár materiálů a petice k podepsání. To bylo všechno. Lidé posedávali poblíž na lavičkách přinesených ze zahrádky spřízněného baru, případně seděli roztroušení po celém náměstí. Nesrovnatelné s akcí, jakou připravila 10. srpna sourozenecká dvojice organizátorů v Českých Budějovicích. Úvodní projevy obou sourozenců, po kterých přímo vybídli lidi z davu, pokud mají co říct, aby to řekli nahlas do mikrofonu, tak se také dělo, řečníků z davu bylo hafo a mezi jejich projevy hrála muzika ze soundsystemu. Táborská "demonstrace" působila proti tomu jako soukromá technoparty na veřejném prostranství.

V půl sedmé jsem se jednoduše sebral a šel si prohlédnout krásné historické centrum Tábora a nafotit výhledy, zejména ty od Hradu, které jsem obdivoval už dlouho. Na náměstí jsem se pak vrátil ještě krátce po sedmé, ale tam to bylo prakticky stejné. Třeba se skalní technaři dobře bavili (i když tančit jsem viděl 0 (slovy nula) osob), ale pro mě to byla nuda k uzoufání. Tož jsem se vydal na zpáteční cestu. Výletu nelituji, stejně jako nikdy nelituji žádného výletu. :-) Ale akce se nepovedla, v tom nemá cenu si cokoliv nalhávat.

Samozřejmě tím nechci říct, že ta akce byla úplně zbytečná. I kdyby v celé republice proběhla tak jako v Táboře nebo v Praze (což se za chvilku půjdu na net dozvídat), pořád je to několik stovek či několik tisíc lidí, kteří "drží stráž" a to za výše popsaných zmatků zase není tak málo. V neposlední řadě pak přibylo pár dalších podpisů pod peticemi, i v Táboře. :-)

Celkově ale 1. září beru jako takovou zkoušku nanečisto před další sérií shromáždění, ohlášenou na Svatého Václava, tedy na 28. září. Budu pomáhat s organizací shromáždění toho dne v Českých Budějovicích. A kdo ví - třeba to dopadne ještě hůř a pak zase budou jiní kritizovat mě. :-)

12.10.2005: Doplňuji jeden ohlas z místa, z něhož vyplývá, že jsem se neměl nechat odradit a neutíkat tenkrát z Tábora tak brzy ;-)

Přečetla jsem tvůj "zápis" z demonstrace v Táboře..... No více méně souhlasím, že účast byla malá. Každopádně se to se soumrakem docela rozjelo.... vyslechli jsme si srdcervoucí projev (moje maminka plakala) a na divné místo na krásném táborském náměstí se najednou seskupilo docela dost lidiček - začali se kroutit v rytmu - začal se na velké plátno promítat zásah policie na czekteku a atmosféra začala mít něco do sebe....

Roman Joura, 1. záři 2005, 22:15, + ohlas 12.10.2005, 01:00, vizor1@gmx.net

na hlavní stránku