na hlavní stránku

Ohlasy a czechtekové fotky z Polska

Celoevropských, neřkuli celosvětových ohlasů na události provázející CzechTek 2005 je na internetu docela velké množství, na počátku srpna byly probírány i ve významných světových tištěných a elektronických médiích. Nejinak tomu bylo i v Polsku. Polský internet jsem si letmo zbádal teprve nyní s odstupem. Polské postoje a diskuse jsou přitom velice podobné těm českým: Hlavní média a agentury zprvu referovaly o "brutálním policejním zásahu", mezi komentáři pak převážilo odsouzení této brutality. Podobně jako v Čechách to pak vypadalo i na polských diskusních fórech, kde se střídaly názory odsuzující českou policii a politiky s postoji, které policejní zásah bezvýhradně schvalovaly, případně ho považovaly ještě za mírný. Občas mne podobnost s českými diskusemi až udivovala... Kvantitativně se samozřejmě polská diskuse té české rovnat nemůže, nicméně událost neprošla bez povšimnutí a to nejen v teknařských prostorách.

Několik významných článků z té doby přetiskl na svých stránkách DJ World (www.djworld.pl).

Obšírnější diskuse proběhla na serveru Gazeta.pl. Z ní překládám tyto zajímavější příspěvky:

31.07.05, 12:00 kedar 1981 PEACE LOVE UNITY RESPECT

Kdysi PLUR vyjadřoval ideologii fanoušků RAVE. Setkávali se na akcích, aby se sjednotili a prožili výjimečnou duchovní jednotu, která neměla daleko k mysticismu. Nebylo důležité, kdo jsi, co děláš, jestli máš nebo nemáš peníze. Na akcích jsem potkával narkomany i lékaře. Obyčejné lidi i výjimečné individuality. Všechny sjednocovala atmosféra RAVE akcí. Od počátků vzniku alternativní kultury, ambiciózní elektronické hudby v Polsku, jsem nikdy neviděl žádnou "rvačku". Dnes už jsou ty tam undergroundové akce, které sbližovaly neuvěřitelně pozitivní bytosti, milující svět a lidi. Milující svobodu a toleranci. Bytosti, které ctí různost. Ty doby jsou pryč. Přišla nová doba... Zfetovaných frustrovaných trosek, které chodí na akce proto, aby se vybily. Je smutné, že ideologie PLUR, která začala na rockových festivalech ve Woodstocku a později byla kultivována příznivci RAVE, zase prohrává...

31.07.05, 22:18 bvczv "TO ALL RAVERS IN THE NATION"

Když slyším a vidím, jak lidi říkají technoparty nebo obecně techno a odvolávají se přitom na akce typu CZECHTEK, šílím. Zapamatujte si, že tohle je TEKKNO. Tyhle akce nejsou žádné technoparty, ale TEKNIVALY, setkání lidí, kteří opravdu milují tu hudbu a kulturu, která je s ní spojená. A ujišťuji vás, že v tom prostředí není nikdo, kdo by nezačal od raveů. Freetekky jsou výsledkem přirozené hudební a kulturní evoluce raveů. Tento jev není vůbec nijak nový, na západě Evropy či na druhé straně oceánu je již silně zakořeněný, akorát že společnost ho AKCEPTUJE a incidenty, kdy policie nebo jiné podobné formace vyvolávají takovéhle situace, jsou krajně výjimečné. Zatímco tady, jak je vidět, ve středoevropské části starého kontinentu, který se tak usilovně sjednocuje, jsou freeteky pořád zlem. Vloni byla situace stejná, policie zasáhla stejným způsobem. CZECHTEK 2004 byl také narušen strážníky práva. Proč všechno, co je jiné, je předem bráno jako špatné a jiné... 
kedar1981 To není prohra RAVE, to je jeho evoluce.

V neposlední řadě jsem pak na polském internetu našel také fotografie z výletů na CzechTek. Velice pěkná je tato galerie na serveru acid.pl. Zejména sada začínající tímto obrázkem je obzvlášť roztomilá. Neptal se tu nějaký horlivý ochránce přírody, co udělá lesní zvěř...? ;-)

Doplněk 06.11.2005: suttek, čtenář WebLogu CzechTek, nějak vyhmátl další fotky ze stejného výletu stejné skupinky, akorát od jiného fotografa. :-) Jsou pod tímhle odkazem a jsou moc pěkné! :-)

Další slušnou sestavu foteček jsem našel na stránkách Wywrotka.

A ještě jsem pak také "zkratkou" přes Polsko došel k českým stránkám www.isifa.com, kde jsou fotky, které jsem předtím neviděl, v dvoudílné galerii: první část z CzechTeku je tady, druhá část galerie z následných demonstrací pak zde.

03.11.2005, 00:48, Roman Joura, vizor1@gmx.net, doplněno 06.11.2005 ve 21:01. 

na hlavní stránku