na hlavní stránku

CzechTek získal nominaci na Anděla

Ta zpráva přišla jako blesk z čistého nebe už před pár týdny - CzechTek se ocitl v trojici nominovaných hudebních událostí roku 2005 výročních cen Akademie populární hudby Anděl 2005.

Je to dobře nebo špatně? O tom už vyšlo na netu pár úvah provázených napjatým očekáváním, zda to CzechTek tuto neděli 12. března vyhraje (přímý přenos na ČT1). Já říkám, že je to jedno, nezáleží moc na tom, jestli vyhraje. Protože už samotný fakt, že získal nominaci, je důležitý a možná i stačí.

Akademie pop music mají všude na světě poněkud delší reakční časy. Zřídkakdy se stane, že ocení nějaký hudební jev včas, ve chvíli, kdy dosáhne svého vrcholu. Lhostejno zda je to akademie česká nebo americká. Nejstarší takovou zkušenost, kam má paměť sahá, udělala Metallica, která se nadrženě těšila na Grammy za své jednoznačně nejlepší album Master Of Puppets (1986), aby splakala nad výdělkem - za to se jí dostalo od stejné akademie nejvyššího ocenění za další, mnohem slabší album ...And Justice For All. A takové příklady se dají množit v Americe, i v Čechách.

Kdyby naše Akademie měla na mysli ocenit skutečně hudební událost roku s velkým U, musel by CzechTek získat tuto cenu za ročník 2003, kdy podle všeho dosáhl svého vrcholu. O to kuriózněji se jeví, když u Akademie vyhraje CzechTek ve svém nejnepovedenějším ročníku, protože CZTK2005 kvůli policii v podstatě ani pořádně nezačal. Máme ale kvůli tomu brát rozhodnutí Akademie na lehkou váhu? Já říkám, že ne, ba právě naopak!

My totiž nežijeme v Americe, ale v České republice. Co se stalo vloni na CzechTeku už v této zemi ví snad každý. Připomněl bych dvě věci: Jednak CzechTek je kulturním jevem, který své "spořádaně organizované" konkurenci bere peníze - alespoň ho nikoli nevýznamná část této konkurence takhle vnímá. Přesto ho tato konkurence nyní vynese mezi tři nejdůležitější hudební akce roku 2005. A za druhé: Nedalo se přehlédnout, že na protestních demonstracích následujících po loňském CzechTeku se hudebníci zrovna nestřídali jako na běžícím pásu. My jsme si tady na jihu Čech už vážně říkali, že až na ty dvě tři výjimky (čest a chvála jim) jde snad všem muzikantům včetně deklarovaných androšů dneska už fakt jen o ty prachy, viz bod výše. A ejhle, organizace, kde má smetánka těchto muzikantů taky svoje slovo, se rozhodne CzechTek vypíchnout do nominací na Anděla. Pro mne osobně ta zpráva byla překvapivá právě z těchto dvou důvodů.

Není podstatné, jestli CzechTek v neděli vyhraje. Možná by ani vyhrát neměl. Konkurenční dvě akce byly určitě povedenější (a nevyváděli na nich policajti). Ale za tu nominaci patří rozhodně dík všem členům Akademie, kteří pro CzechTek hlasovali. Je to od mainstreamové smetánky velice sympatické gesto - vzkazují naší politické smetánce a policajtům, že účastníky hudebního festivalu prostě není možné svévolně mlátit, byť by ten festival nebyl pořádán podle standardů, na které je mainstream zvyklý. To je důležitý vzkaz.

Roman Joura, 10.03.2006