na hlavní stránku

Strasbourg, 15 Avril 2006

Strasbourg - Place de l´Université >
Strasbourg - průvod / march >>
Baden Baden after party >>>
Mlýnec 8 měsíců poté / Mlýnec 8 months after >>>>
Janov, místo, kde zahynul Viktor Spišiak / Janov, where Viktor Spišiak died >>>>>

intro

Neuvěřitelné se stalo skutkem: dorazil jsem na demonstraci teknařů z celé Evropy do Štrasburku! Musím říct, že zatímco před prvním pokusem o manifestaci, který se konal v listopadu a nevyšel kvůli tehdejším nepokojům v celé Francii, jsem byl rozhodnut tam ject, tak teď jsem byl k tomu lehce ambivalentní - možná pojedu, možná ne. Nakonec mě tam prakticky vytáhl suttek, který byl odhodlán tam doject a vytrvale se snažil ten výlet zorganizovat. Definitivně jsem se rozhodl, až když umřela šance na autobus. To už byla předzvěst dobrodružství. :-)

Nebudu se sáhodlouze rozepisovat. Ostatně - poprvé ve Francii, poprvé v zahraničí na teknivalu, poprvé vůbec na teknivalu od meet pointu, který následoval nota bene po první manifestaci tohoto druhu a záběru. To si prostě ani nemůžu dělat ambice popsat všechny zážitky. :-)

Takže vzato od píky a stručně: Francie je úžasná země, Štrasburk je nádherné město, Francouzi jsou skvělí lidé! Jestliže jsem odjížděl s představou, že Francie je znuděný stát s namyšlenými lidmi, tak z tohohle stereotypu nezůstal kámen na kameni.

Samotná akce byla prostě absolutní! Od začátku do konce neměla chybu! Po procházce Štrasburkem jsme kolem 13. hodiny dorazili na Place de l´Université, kde už byly v plném proudu přípravy. Průvod se dal do pohybu před půl čtvrtou, kolem půl šesté byl zpátky a pokračovala muzika do půl sedmé, kdy se většina soundsystémů vypla (náměstí bylo objednáno právě do 18:30) a ještě asi do sedmi zvučela jedna dodávka a "chodící" lidé-systémy. Pak nastala ta snad nejdobrodružnější část programu - přesun na after party. Avizované "menší party pro max. 500 lidí" se nekonaly. Po několika smyčkách, které jsme udělali autem po večerním Štrasburku, jsme dostali zprávu, že se vyráží z meet pointu u Ikey. Jízda v koloně od Ikey na údajné místo konání pak představovala další sérii smyček. ;-)

Takže pár slov k francouzské policii: konala zcela korektně a chovala se naprosto profesionálně. Osádka našeho vozu to shrnula tak, že mají řádnou průpravu z neustálých demonstrací všeho druhu, mezi nimiž ta naše dvoj až třítisícová byla v podstatě komorní. :-) Chování policie intenzivně vnímal Dejv, který obdivoval kupříkladu její mobilitu - nebyly zablokovány všechny ulice po celou nahlášenou dobu akce, ale policisté vždy popojeli o 2-3 ulice dál před manifestanty a tam zatarasili boční příjezdové uličky. Na mne policisté působili přívětivým a korektním dojmem a párkrát mi proběhlo hlavou - tak takhle vypadá policie ve skutečně demokratické zemi. Ke konci demošky jsem se na ně začal i usmívat. :-)

Nicméně během přesunu na after party se ukázalo, že si policisté tu party přeci jen dvakrát nepřejí. U Ikey pouze hlídkovali, ale když se kolona dala do pohybu, přešli do akce, projížděli kolem, několikakilometrovou teknařskou šňůru se snažili zmást a navést jinam, přetrhnout, případně zavádět zpátky na místo, odkud se vydala, takže jsme se v jednu chvíli skutečně ocitli zase zpátky u Ikey. :-) Nakonec jsme dostali zprávu, že party je za francouzsko-německými hranicemi ve městě Baden Baden. Tím směrem jsme se tedy vydali a dohnali další dlouhatánskou kolonu. Impozantní šňůra nás nakonec zavedla do skutečného dějiště. Tím byl opuštěný vojenský prostor, který vypadal trochu jako obytná čtvrť po bombardování. Bývalá americká základna, nyní jen pusté řadové domky s vytlučenými okny.

No a tady jsem usnul. :-))) A vzbudil se až ráno kolem osmé, kdy zbytek osádky, která si šla mezitím zatančit, začal domlouvat cestu zpátky. :-) Alespoň jsem se prošel kusem toho prostoru. Působil jako nějaké industriální sci-fi, atmosféra lehce jak z filmu Mortal Kombat. Party byla v plném proudu...

Moje fotky jsou jen z demošky, protože mi pak "došel film". Nejen proto si další vypůjčuji od MaSosu, se svolením autorky, která ze svých obrázků udělala tuto krásnou stránku. :-) Jinak se naše výprava cestou tam i zpátky zastavila na louce u Mlýnce, místě CzechTeku 2005, kde po něm zůstaly dodnes památky.

A úplně na závěr se nám podařilo najít místo, kde cestou na CzechTek 2005 zahynul Viktor Spišiak.

Na následujících stránkách je to všechno v obrázcích popořadě chronologicky.

Strasbourg - Place de l´Université >
Strasbourg - průvod / march > >
Baden Baden after party >> >
Mlýnec 8 měsíců poté / Mlýnec 8 months after >>> >
Janov, místo, kde zahynul Viktor Spišiak / Janov, where Viktor Spišiak died >>>> >

Pár odkazů:

07.05.2006: Galerie Evička s jedinečnými záběry :-)

07.05.2006: Moc pěkný reportík s obrázky

Galerie z mých fotek komplet (díky Honzo! :-) )

+ moje fotky komplet ke stažení v ZIPech:
Štrasburk - procházka městem 3MPx (70,5MB), Štrasburk manifestace 3MPx (180,2MB),
Štrasburk procházka městem 800x600 (8,1MB), Štrasburk manifestace 800x600 (24MB)

Galerie MaSos & T-Raven

Galerie Wolf

Odkazy na další reporty, obrázky, videa, audia, TV reportáže aj. na free4euroalternatives

Roman Joura, 21.04.2006, část reportáže o návštěvě louky u Mlýnce doplněna 22.04.2006 - foto ze stavby plotu z 26.08.2005, 07.05.2006 zde doplněny další dva užitečné odkazy.